atopia

Atopia – leczenie, rokowania oraz stany uśpienia choroby

Atopia czyli atopowe zapalenie skóry dotyka ok. 20% populacji na świecie – chorują przeważnie mieszkańcy regionów wysoko uprzemysłowionych, takich jak USA czy Europa Zachodnia. Istotne jest, iż na powstawanie tej choroby mają czynniki środowiskowe oraz genetyczne – chorobą nie można się zarazić poprzez kontakt bezpośredni. Choroba ta jest niewykrywalna podczas badań prenatalnych.

Atopia

atopiaJak wygląda Atopia? Przede wszystkim objawia się ona silnymi stanami zapalnymi w okolicach rąk, nóg, pachwin, tułowia – ma to związek z działaniem czynników drażniących Skóra narażona na ich oddziaływanie staje się zaczerwieniona, może powstawać na niej bolesna wysypka, pojawiać się świąd. Wiele przypadków mówi również o ropiejących, trudno gojących się ranach. Atopia dotyka najczęściej małe dzieci w wieku 1-2 lat lub 6-7 lat. Choroba ta ustępuje wraz z wiekiem, jednak należny liczyć się z jej nawrotami.
Atopowe zapalenie skóry leczenie to przede wszystkim łagodzenie widocznych objawów. W aptekach oraz sklepach zielarskich dostępne są dziesiątki maści, żelów czy kremów, których zadaniem jest przede wszystkim zmniejszanie obrzęku oraz niwelowanie uczucia świądu czy pieczenia. To bardzo istotny aspekt, gdyż samo swędzenie może znacząco wpływać na przebieg choroby. W przypadku dzieci, kiedy odruch drapania może nie być w pełni kontrolowany, konieczne jest zwracanie bacznej uwagi na ręce i nogi dziecka, aby poprzez drapanie nie zrobiło sobie ono krzywdy. Co również ważne, to codzienna pielęgnacja, nawet w okresach reemisji choroby.

W drogeriach i aptekach znajdziemy wiele kosmetyków, które w swoim składzie posiadają istotne substancje, pozwalające budować silną barierę ochronna skóry. Dzięki ich stosowaniu możliwe jest trwałe zabezpieczeni skóry przed działaniem substancji drażniących. Wiele marek kosmetycznych wprowadza do swojej oferty właśnie tego typu produkty – często są one w znacznie niższych cenach, jednak warto uważnie prześledzić ich skład, gdyż może zdarzyć się, że znajduje się tam coś, co tak czy inaczej podrażni skórę.