analizy statystyczne

Badania i analiza statystyczna na studiach

Czasami ma się problem ze zrobieniem profesjonalnych badań. Nic dziwnego, albowiem zabieramy się za to zazwyczaj dopiero wtedy, kiedy piszemy swoją pracę magisterską. Wcześniej rzadko kto musi robić tak zaawansowane projekty, aby było potrzebne zbieranie danych.

Analizy statystyczne w pracach magisterskich

analizy statystyczneNic więc dziwnego, że nie każdy student potrafi dowieść, że analiza statystyczna do pracy magisterskiej nie stanowi dla niego problemu. Nie każdy wykona tę pracę fachowo. Niestety, czasami prace magisterskie przypominają projekty robione na szybko na kolanie. Forma może i jest przejrzysta, ale widać, że wyniki są naciągane albo po prostu wnioski ktoś założył już sobie dużo wcześniej nim rzeczywiście przeprowadził jakieś badanie. Analizy statystyczne powinny tymczasem służyć rzeczywiście dowiedzeniu się czegoś nowego na dany temat. Po co je robić, jeżeli nie ma możliwości, aby w tej pracy coś rzeczywiście było zbadane? Dziwi stosunek niektórych osób do ich własnej pracy. Chcą tylko się obronić, a nie dowodzić czegokolwiek. To jednak przecież ważne, aby pokazać, że jest się godnym miana magistra. To smutne, że obecnie tak dużo osób nie pisze samodzielnie swoich prac albo rzeczywiście robi to tylko tak ot, żeby coś tam było. Niestety w ten sposób ich rzeczywisty poziom edukacyjny jest bardzo obniżany.

Nie można z nich już czerpać takiej wiedzy jak dawniej. Warto jednak dbać, żeby prace magisterskie przedstawiały sobą wartość i w tym też jest rola promotorów, którzy będą rzeczywiście czytali i sprawdzali prace pod kątem ich poprawności i wartości merytorycznej.