Badanie dysbiozy jelit

Jelita odgrywają ogromną rolę w funkcjonowaniu naszego organizmu. Większość z nas na co dzień kojarzy je głównie z trawieniem pokarmów, a niektórzy także z wytwarzaniem witamin z grupy B oraz K przez naszą florę bakteryjną. Musimy więc wiedzieć, że wszelkie zaburzenia w obrębie jelit są przyczyną dolegliwości ze strony naszego układu pokarmowego.

Jak zbadać naszą mikroflorę jelitową?

dysbioza jelit badanieJeśli odczuwamy dyskomfort trawienny, mamy uczucie wzdęcia, nadmiernej ilości gazów, uczucie ciężkości po posiłku, a także zaburzenia związane z perystaltyką jelit, czyli częste zaparcia lub biegunki, albo obie te formy zamiennie, to musimy wiedzieć, że nasza flora bakteryjna może okazać się zaburzona. Naukowcy w ostatnim czasie wiążą ją również ze spadkiem nastroju, czy przewlekłym stresem. Warto jest więc zadbać o to, aby nasza flora bakteryjna była w dobrym stanie. Zaburzenia w jej obrębie określa się jako dysbioza jelit. Jeśli chodzi o dolegliwość, jaką jest dysbioza jelit badanie, które potwierdzi lub wykluczy tę diagnozę wykonuje się z próbki kału. Należy więc udać się do najbliższego laboratorium i pobrać stamtąd pojemnik na kał z podłożem transportowym. Istotne jest, aby było tam podłoże, ponieważ drobnoustroje z tej próbki będą hodowane w warunkach laboratoryjnych, a następnie przeliczane. Dzięki temu będzie można określić ilość poszczególnych szczepów bakterii, a także proporcje między nimi i dokładnie będzie można je opisać.

Ze względu na hodowlę, a następnie na analizę drobnoustrojów na wyniki badań czeka się kilka dni. Otrzymamy je poprzez stronę internetową, gdzie będziemy mogli je sprawdzić za pomocą specjalnego kodu lub też możemy je odebrać osobiście w wersji papierowej w laboratorium, w którym wykonywaliśmy badanie. Warto wiedzieć również, że cena takiego badania nie jest wysoka, dzięki czemu każdy może je z powodzeniem wykonać.