Czym różni się laser krzyżowy od niwelatora?

Coraz większa liczba fachowców decyduje się na zakup laserów krzyżowych. Jest to całkowicie zrozumiałe, skoro z ich pomocą można w ogromnym stopniu poprawić wydajność swojej pracy. Niektóre jednak osoby mają problem z rozróżnieniem laserów krzyżowych od niwelatorów. Dlatego też postaram się przedstawić nieco informacji na ten temat.

Co trzeba wiedzieć o laserach krzyżowych?

cl3dOczywiście zdarzają się modele laserów krzyżowych, które mogą służyć jako niwelatory oraz na odwrót. Jednak zazwyczaj między takimi urządzeniami są konkretne różnice. Przede wszystkim służą do nieco innego zakresu prac. Różnią się między innymi odległością na jakiej są w stanie działać. Niwelatory pozwalają na pracę na zakresie od pięciuset do nawet tysiąca metrów w przypadku profesjonalnych urządzeń. Z kolei lasery krzyżowe umożliwiają działanie w przypadku modelów z czujnikiem do stu metrów. Laser niwelatora się obraca w osi X lub Y. Natomiast laser krzyżowy umożliwia wytyczenie linii prostych. Dużą zaletą lasera krzyżowego jest to, że można wyświetlacz jednocześnie kilka linii zależnie od modelu. W przypadku dobrych sprzętów mowa nawet o trzech liniach, które mogą działać w zakresie 360 stopni. Z pewnością jeśli rozpyta się znajomych to usłyszy się wiele dobrego o laserach krzyżowych. Sam słyszałem od znajomego fachowca, że sprzęt cl3d okazał się strzałem w dziesiątkę. Oczywiście najważniejsze to dopasowanie urządzenia do charakteru swojej pracy.

Dzięki postaraniu się o jak najlepszy model lasera krzyżowego można znacznie ułatwić sobie pracę. Trzeba tylko się zastanowić jakie konkretnie funkcje są potrzebne w takim urządzeniu. Mimo wszystko nie ma sensu przepłacać za coś z czego i tak się nie będzie korzystać. Jest to podstawa zarówno w przypadku tego sprzętu jak i innych.