nagrobki mazowieckie

Dewastacja nagrobków na cmentarzu

Jako osoba starej daty często myślę o śmierci. Jestem już schorowana, moi znajomi też nie wszyscy nadal są na tym świecie, co tym bardziej składnia mnie do raczej smutnych refleksji. Staram się dbać o siebie, biorę leki, żeby żyć jak najdłużej. Staram się też dbać o pamięć o zmarłych, mając nadzieję, że ktoś zadba również o pamięć o mnie po śmierci.

Kto dewastuje nagrobki ?

nagrobki mazowieckieChodzę regularnie na nagrobki podwójne mojego męża i rodziców. Wtedy też wyrzucam zwiędnięte kwiaty, wstawiam nowe wkłady do zniczy, zrzucam zeschłe liście, czasem trochę przeczyszczę nagrobki. Wszystko powinno wygląda schludnie i porządnie. Pewnie też dlatego bardzo dotknęła mnie wiadomość, że ekskluzywne nagrobki mazowieckie na cmentarzu w Siedlcach, gdzie pochowana jest moja rodzina, zostały zniszczone. Na cmentarz wkradli się jacyś wandale, którzy poprzewracali nagrobki, pomalowali je jakimiś sprayami, pisząc wulgarne napisy. W głowie mi się nie mieści, ze ktoś mógłby zrobić coś takiego. Po co robić takie rzeczy? Jeśli ktoś ich obraził to trzeba było pójść z tym do tej osoby, a nie winić za to jego pradziadka czy siostrę cioteczną. Zmarli przecież nic im na pewno nie zrobili. Nic przecież też z grobów nie ukradną, one nie były na szczęście naruszone, nie wzbogaca się na tym. To kompletnie bez sensu, bezcelowy akt wandalizmu. Mam nadzieję, ze policjantom szybko uda się znaleźć sprawców tego paskudnego zdarzenia.

Do tego czasu chyba będę unikała cmentarza, bo jeszcze natknę się na tych zbójów. Lepiej nie ryzykować. Potem pójdę sprawdzić czy coś uległo zniszczeniu. Mam nadzieję, że jakoś moje nagrobki zostały ocalone i do nich wandale nie doszli.