Do czego wykorzystuje się puszki instalacyjne?

Wykonanie instalacji elektrycznej nie jest zadaniem skomplikowanym. Niemniej jednak powinny to zadanie zawsze wykonywać osoby, które posiadają niezbędną wiedzę, kompetencje oraz co najważniejsze uprawnienia. Tylko w ten sposób instalacja może zostać wykonana zgodnie z ogólnie przyjętymi zasadami i standardami. Dzięki temu możliwe jest zachowanie wysokiej jakości usług.

Rodzaje puszek instalacyjnych

puszka instalacyjnaCzęsto na terenie obiektu zachodzi konieczność połączenia kilku przewodów w taki sposób żeby połączenie było zrealizowane trwale i było odporne na wszelkie zabrudzenia takie jak chociażby kurz. W tym celu wykorzystywana jest puszka instalacyjna, która umożliwia bezpieczne łączenie oraz rozgałęzianie przewodów w obiekcie. W zależności od potrzeb puszki instalacyjne są wykonywane w różny sposób oraz z różnych materiałów. W przypadku budynków jednorodzinnych puszka jest wykonywana z tworzywa sztucznego. Niemniej jednak na rynku dostępne są również wersje metalowe. W obiektach, które są objęte przepisami prawnymi związanymi z koniecznością stosowania systemów przeciwpożarowych należy stosować puszki, które posiadają stosowne dokumenty potwierdzające ich skuteczność. Jak widać dostępnych jest wiele rozwiązań, z których należy wybrać właściwe. Głównym kryterium jest przede wszystkim materiał wykonania, a także sama konstrukcja. W niektórych puszkach w środku dostępne są bowiem miejsca przyłączenia przewodów.

W takim przypadku ważny jest maksymalny przekrój pojedynczej żyły, którą można przyłączyć oraz napięcie znamionowe. Jeśli puszka jest pusta w środku wystarczy połączyć przewody chociażby z pomocą szybkozłączek. Warto dodać, że w celu zapewnia większej ochrony przed kurzem czy wodą puszkę można wypełnić specjalną żywicą, która zapewnia pełną hermetyczność połączenia. Jak widać w przypadku instalacji elektrycznych można wykorzystać różne elementy.