Dźwiękochłonna blacha nierdzewna perforowana

Istnieją dwa główne sposoby wykorzystania blachy perforowanej w akustyce. Pierwszy – jako okładzina dla materiału akustycznego, a drugi jako dostrojony absorber rezonansowy. Różne materiały akustyczne są używane w celu pochłaniania, odbijania lub rozpraszania dźwięku, w zależności od tego, do czego używamy naszej aplikacji akustycznej.

Zastosowanie blachy perforowanej w akustyce

blacha nierdzewna perforowanaMateriał akustyczny, często piankowy, zazwyczaj musi być zamknięty w czymś, co będzie go chronić. To właśnie w tym przypadku stosuje się blachę perforowaną. Potrzebujemy czegoś, co przepuści fale dźwiękowe, a jednocześnie zapewni wystarczającą ochronę dla naszego materiału akustycznego. Perforowany metal, który jest mocny, ale ma wiele otworów, jest do tego idealny. Drugim sposobem wykorzystania blachy perforowanej w akustyce jest zastosowanie strojonego absorbera rezonansowego. Często chce się zredukować tylko dźwięk, który znajduje się na określonej częstotliwości. Strojone absorbery rezonansowe są doskonałe do pochłaniania dźwięku o niskiej częstotliwości (100 Hz lub poniżej). Blacha nierdzewna perforowana bierze czynny udział w określaniu, które częstotliwości wymagają wyciszania. Stosowana jest w połączeniu z „uwięzioną” warstwą powietrza w celu skoncentrowania absorpcji dźwięku materiału akustycznego na dowolnym zakresie częstotliwości, do którego wpada dźwięk wymagający wyciszenia.

Cząsteczki powietrza zaczynają poruszać się gwałtownie do i z otworów w blachach perforowanych, niezależnie od częstotliwości, na jaką ustawiony jest strojony absorber rezonansowy. Te cząsteczki powietrza są następnie pompowane tam i z powrotem wraz z przylegającą warstwą akustyczną. W tym momencie energia akustyczna przechodzi w ciepło w wyniku powstałego tarcia, a więc nie będzie już słyszalna jako dźwięk.