Ekogroszek, opał

Ekogroszek – co to jest

Jakby zapytać kilkudziesięciu przechodniów na ulicy w jaki sposób ogrzewają swój dom jest duże prawdopodobieństwo, ze natrafilibyśmy na spora grupę osób, które stosują do ogrzewania ekogroszek.

Czym jest ekogroszek?

Ekogroszek, opałEkogroszek jest produkowany z węgla brunatnego, bądź kamiennego, który jest wysokokaloryczny i ma bardzo małą zawartość substancji niepalnych, dzięki czemu spala się prawie całkowicie i nie zostawiam dużo resztek popiołu. Ekogroszek został tak nazwany, ponieważ wyglądem przypomina małe kawałki węgla (choć nie tak małe jest groszek, który znamy z kuchni to jest on dużo mniejszy od tradycyjnej bryłki węgla). Przedrostek ,,Eko” oznacz, ze jest zgodnie z prawem Unii Europejskiej uznawany za surowiec ekologiczny, ze względu na bardzo niską zawartość w nim siarki. Cena ekogroszku jest niższa, niż węgla czy pelletu, dlatego jest on atrakcyjnym paliwem stałym. Dostępny jest ekogroszek paczkowany lub sprzedawany na tony, wiele przedsiębiorstw mimo, iż sprzedaje ekogroszek ,,luzem” to oferuje również jego workowanie. Worki SA bardziej praktyczne, bo możemy zakupić ich kilka i potem dokupywać w trakcie sezonu wedle naszych potrzeb i nie musimy zamawiać od razu ciężarówki z toną ekogroszku, którego nie ma gdzie magazynować. Największą wadą ekogroszku jest czystość. Nie pozostawiam on wiele popiołu, ale wytwarza wiele pyłu węglowego, który raz, że osadza się na piecu, wiec trzeba go regularnie czyścić, to dwa osadza się na pomieszczeniu w którym znajduje się piec, więc musimy systematycznie czyścić tam ściany i podłogi, co stanowi nie lada wyzwanie. Wybierając ekogroszek musimy zwrócić uwagę na jego kaloryczność, czyli to ile ciepła nam da, jak również skład- im prostszy tym lepszy, ponieważ zawiera mniej dodatków np. miał drzewny, lepiszcze, inne składniki. Do spalania ekogroszku wymagane są specjalne kotły do tego przystosowane, które trzeba napełniać co kilka dni i również co kilka dni usuwać z nich popiół (zwykle odbywa się to od trzech do siedmiu dni, zależy od zużycia). Jest to bardzo wygodne rozwiązanie, bo nie musimy schodzić do piwnicy lub kotłowni codziennie, by dorzucać ekogroszke, jak ma to miejsce w przypadku węgla.

Nowoczesne kotły posiadają również możliwość awaryjnego ogrzewania np. prądem lub gazem, dzięki czemu nawet jeśli zapomnimy o zakupie ekogroszku, w domu nadal będziemy mieli ciepło.

Artykuł napisany przy współpracy:

http://energoret.pl/energoret-ekogroszek/