Funkcjonalne kasy fiskalne

Urządzenia fiskalne służą przede wszystkim do rejestrowania sprzedaży, ale niektóre z nich mogą posiadać znacznie więcej funkcji niż pozostałe. Poz tym względem na pewno drukarki fiskalne znacznie przewyższają kasy, bo dają więcej możliwości.

Co muszą posiadać kasy fiskalne?

bydgoszcz kasa fiskalnaBez względu jaki rodzaj czy model urządzenia fiskalnego wybierzemy, musi ono być zgłoszone do Urzędu Skarbowego i zafiskalizowane. Dodatkowo każde musi też posiadać homologacje, czyli posiadać odpowiednie zaświadczenie potwierdzające zgodność parametrów z normami ustalanymi przez Główny Urząd Miar. Kasy fiskalne są samodzielnymi urządzeniami, które jedyne czego potrzebują to dostęp do zasilania. Natomiast drukarki fiskalne muszą być połączone z odpowiednim programem do prowadzenia sprzedaży, ponieważ to z jego pozycji generuje się wszelkie dokumenty, które są drukowane na drukarce. W mieście Bydgoszcz kasa fiskalna kosztuje od dziewięciuset do nawet kilku tysięcy złotych, zatem są dość mocno zróżnicowane. Różnią przede wszystkim parametrami, wielkością bazy danych czy zastosowanymi rozwiązaniami technologicznymi. Na pewno droższe będą kasy fiskalne, które jednocześnie stanowią terminal płatniczy i działają mobilnie. Takie kasy przeważnie są mniejsze, ponieważ często dokonuje się na nich sprzedaży poza siedzibą firmy. Nowością od kilu lat są kasy fiskalne online, które mają wbudowane specjalne moduły do zdalnego łączenia się z Centralnym Repozytorium Kas w celu przesyłania fiskalnych raportów dobowych.

Model kasy musi być dobrze dopasowany do rodzaju i formy prowadzenia działalności, gdyż tylko wtedy będzie dobrze spełniać swoje zadanie. Wielość bazy danych nie powinna być za duża, gdyż im jest ona większa, tym cena jest wyższa, zatem lepiej nie przepłacać.