Gruntowy wymiennik ciepła

O skutecznej wentylacji i klimatyzacji wiemy dzisiaj coraz więcej. Coraz bardziej też rozwinięte są technologie, które stosujemy. Tradycyjne kanały wentylacyjne, chociaż wciąż stanowią o sednie wentylacji, nie są jedynymi, które montujemy, aby żyło się nam lepiej. Komfort, jaki daje wentylacja to jednocześnie koszty związane z utratą ciepła, które niestety ucieka z pomieszczeń wraz z wentylowanym powietrzem.

Mechanizmem, który pomaga nam te straty zniwelować jest rekuperacja, będąca procesem odzyskiwania ciepła. Aby sprawność takiej wentylacji była jeszcze większa, podłącza się ją pod gruntowy wymiennik ciepła.
Jest to urządzenie mające na celu wspieranie wentylacji, a tym samym zwiększanie komfortu cieplnego. Jak sama nazwa wskazuje, kluczowym źródłem ciepła jest tutaj grunt. Pojemność cieplna gruntu zostaje wykorzystana do zmniejszenia wahań temperatury powietrza, które kanałami trafia do wentylowanych pomieszczeń. W tym miejscu należy podkreślić, że wymiennik gruntowy jest rozwiązaniem, które doskonale sprawdza się zarówno w warunkach letnich, jak i zimowych. Latem instalacja wstępnie chłodzi powietrze. Zimą je natomiast wstępnie ogrzewa.
Tego typu wymienniki stosowane są także z połączeniu z wentylacją grawitacyjną. A dzięki temu, że tworzą one w budynkach niezwykle korzystny mikroklimat, instalowane są w wielu nowych inwestycjach, zarówno jednorodzinnych, jak i wielorodzinnych.

W doborze odpowiedniego wymiennika, który zapewni nam optymalne warunki klimatyczne, pomoże nam niewątpliwie fachowiec.