Izolacja termiczna a oszczędności na ogrzewaniu

Koszty życia z roku na rok są coraz wyższe, nic więc dziwnego w tym, że poszukujemy oszczędności. W jaki sposób obniżyć koszty utrzymania domu? Najlepiej robić to na kilka sposobów jednocześnie, a jednym z nich jest obniżenie kosztów za energię, szczególnie tą zużytą na ogrzewanie budynku.

Termoizolacja murów i rurociągów

izolacja termiczna rurociągówKoszty ogrzewania to najczęściej najwyższe z ponoszonych przez nas kosztów utrzymania i użytkowania domu. Warto zatem postarać się je zmniejszyć dostępnymi metodami. Najważniejsza w tym temacie jest solidna termoizolacja budynku. Jeśli zatem jesteśmy na etapie budowy domu, warto zwrócić szczególną uwagę na izolację termiczną i dopasować ją do wymagań zamieszkiwanego przez nas terenu. Jeśli natomiast mowa o już istniejącym budynku, dobrze jest wynająć fachowca, który specjalną kamerą termowizyjną sprawdzi budynek pod kątem strat ciepła i znajdzie wszystkie ewentualne mostki termiczne, czyli miejsca, w których ciepło ucieka z domu. Termomodernizacja starych budynków to doskonałe rozwiązanie na poprawę komfortu cieplnego oraz wyraźne zmniejszenie rachunków za ogrzewanie. Warto jednak zauważyć, że obok termoizolacji murów budynku ważna jest także izolacja termiczna rurociągów. Skuteczna warstwa izolacyjna na rurach z czynnikiem grzewczym pozwoli utrzymać jego temperaturę na wymaganym poziomie. Jeśli czynnik płynący w instalacji grzewczej (najczęściej woda) nie ulegnie wychłodzeniu na drodze od kotła do grzejnika, pozwoli nam to obniżyć temperaturę docelową na piecu lub zastosować mniejsze (a zatem tańsze w użytkowaniu) grzejniki.

Podobne zastosowanie będzie miała izolacja rur z ciepłą wodą użytkową, co również zmniejszy straty ciepła na drodze od ogrzewacza (pieca) do punktu poboru. Izolujemy również rury z zimną wodą, głównie po to, aby zapobiec ich „poceniu się”, co ma miejsce w przypadku, kiedy czynnik w rurach ma niższą temperaturę niż temperatura otoczenia.