piec

Jak ogrzać dom?

Budowa nowego domu jest nie lada przedsięwzięciem. Niezależenie od tego jak dużą sumą środków przeznaczonych na ten celu dysponujemy, musimy uzbroić się w cierpliwość i przygotować na podejmowanie niezliczonej ilości decyzji.

Jakie są skuteczne sposoby na ogrzewanie domu?

piecO ile niektóre wybory są proste – bo ustalenie liczby łazienek, pokojów czy rozmieszczenie okien nie powinno stanowić dla nas problemu, podczas decydowania o pewnych aspektach najlepiej byłoby poradzić się specjalisty bądź poczytać fachową literaturę. Jedną z takich decyzji jest wybór metody ogrzewania domu. Decydując się na przykład na piec grzewczy wolnostojący, trzeba wziąć pod uwagę wiele czynników. Przede wszystkim należy obliczyć zapotrzebowanie domu na ciepło, zależne między innymi od jego całkowitej powierzchni, ilości otworów okiennych oraz otworów drzwiowych. Kiedy mamy już to za sobą, pora na wybranie metody opału, którą będzie zasilany nasz piec żeliwny. Może to być tradycyjnie drewno, węgiel bądź miał, możemy również wybrać metodę bardziej nowoczesną i polecaną przez fachowców, a mianowicie ogrzewanie za pomocą eko-groszku czy też pelet. Trzeba również zastanowić się, czy chcemy posiadać piec z automatycznym podajnikiem opału (jest to opcja znacznie wygodniejsza, gdyż wystarczy tylko elektronicznie ustawić pożądaną temperaturę, wypełnić podajnik opałem i nie martwić się o schodzenie do piwnicy przez kilka dni) czy też tradycyjny, ładowany ręcznie, najczęściej przez nas samych. Gdy i ta decyzja będzie podjęta, piec będzie ustawiony i gotowy do podłączenia, a w jego środku będą zamontowane odpowiednie ruszta belkowe, pozostaje nam tylko wybrać drzwiczki piecowe, gdyż obecnie na rynku mamy dostęp do szerokiej gamy wzorów i kolorów drzwiczek.

Gdy wszystkie wybory zostaną już dokonane, możliwe jest podłączenie pieca i przetestowanie go. Montowanie urządzeń grzewczych zaleca się wykonywać możliwie jak najszybciej, gdyż ogrzewane mury szybciej schną, co umożliwia szybsze kładzenie tynków i ich wysuszanie, malowanie ścian oraz układanie na podłogach płytek czy też parkietu.