Ginekolog, endokrynolog

Jak radzić sobie z bólem piersi

Medycyna to nauka bardzo rozległa. W związku z tym wskazać można wiele jej specjalizacji. Z pewnością każdy słyszał o takich specjalistach, jak kardiolog, endokrynolog czy medycyna pracy. Z medycyną związana jest również szkoła rodzenia łódź.

Ból piersi – jak sobie z nim radzić?

Ginekolog, endokrynologSpecjalistą, który zajmuje się zdrowiem kobiety jest ginekolog, najlepsi są z Łodzi. Zajmuje się on szeregiem zagadnień związanych ze zdrowiem kobiet i chorób narządów rodnych kobiety. Wśród problemów, z którymi można zgłosić się do ginekologa jest ból piersi. Statystyki podają, że ta przykra dolegliwość może dotykać nawet blisko osiemdziesiąt procent kobiet. Większość z nich kompletnie nic z tym nie robi, myśląc, że jest to sytuacja całkowicie normalna. Zazwyczaj piersi zaczynają boleć przed miesiączką. W takiej sytuacji nie ma nic niepokojącego, ale z bólem też można sobie poradzić. Nieraz ból spowodowany jest zupełnie innymi czynnikami. Dolegliwość określana mianem mastodynii powodowana jest rozchwianiem hormonów. W jej wypadku piersi bolą nie tylko w momencie ich dotykania, ale również wtedy, kiedy biegamy czy chodzimy. W piersiach nie ma jednak żadnych zgrubień ani guzków. Miastodynia ma często miejsce w momencie, kiedy kobieta wchodzi w drugą fazę cyklu miesięcznego. Dotyka to również dziewczęta w okresie dojrzewania. Jeżeli jednak piersi są nierówne, wyczuwa się wyraźne zgrubienia, ból może być spowodowany takimi przyczynami, jak torbiele, włókniaki oraz tłuszczaki. Takie dolegliwości pojawiają się najczęściej u kobiet między 30. a 40. rokiem życia. Brodawczaki najczęściej pojawiają się u pań, które przekroczyły 40. rok życia. Trzeba wyraźnie powiedzieć, że zmiany o charakterze złośliwym nigdy nie bolą. Na tym właśnie polega ich największe zagrożenie. Kiedy bowiem pojawia się ból, o wiele łatwiej zdecydować się na wizytę u specjalisty.

Zmiany łagodne bolą, ale paradoksalnie nie są dla nas wielkim zagrożeniem. Na ogół poza bólem nic złego nam nie robią. Natomiast tłuszczaki, brodawczaki i torbiele na ogół również się usuwa. Mało lekarzy zdecyduje się na ich pozostawienie.