odkurzacz

Kilka słów o montażu

Jeżeli jesteśmy w trakcie budowy domy i zdecydowaliśmy się na centralne odkurzacze, musimy naszą decyzję uwzględnić w projekcie przewodów instalacyjnych.

Montaż odkurzaczy centralnych składa się z zamontowania rur PCV, które są połączone kształtkami oraz dodatkowo ze sterującego przewodu elektrycznego. Najlepszym rozwiązaniem jest poprowadzenie go w ścianach – pod płytą gipsową lub pod tynkiem – lub po posadzkach. W tym przypadku kluczowe jest, aby powstało jak najmniej ilości załamań. Dokonać możemy tego również w sytuacji generalnego remontu domu. W takiej sytuacji musimy wykuć kilka bruzd oraz otworów w ścianach, czego wymaga poprowadzenie przewodów instalacyjnych oraz poprowadzenie rur.

A co w przypadku jeżeli podłogi i ściany zostały już wykończone? W tym przypadku możemy spróbować poukrywać je w istniejących sufitach podwieszanych, pionach instalacyjnych lub pochować je za szafkami kuchennymi.  Kwestią godną pamiętania jest to, że pod żadnym pozorem w przebiegu rurociągu nie może dojść do powstania kąta prostego. Instalacja odkurzacza centralnego musi biec jak najkrótszą trasą i zakrzywić się w łagodny sposób.

Tym mocniejsze urządzenie musimy nabyć, im dłuższy jest rurociąg. Jednostkę centralną powinniśmy usytuować w określonym miejscu tak, aby rura wydechowa wyprowadzana na zewnątrz, była jak najkrótszej długości. Jeżeli jej długość jest duża, może dojść do spadku wydajności centralnego odkurzania. Zanim przystąpimy do montowania instalacji, powinniśmy określić lokalizację gniazd oraz ich ilość. Warto wspomnieć, iż zwiększenie ich ilości nie wpływa na wydajniejszą pracę urządzenia, a wiadomo, że każde gniazdo to dodatkowy koszt. Nie pozostaje to bez znaczenia dla ponoszonych przez nas łącznie wydatków.

Bardzo dobrą decyzją jest dokonanie obliczeń pozwalających ustalić jak najbardziej odpowiednią lokalizację miejsc, do których zostaną podłączone węże do naszego odkurzacza. Standardowo węże mają 9 metrów długości, jednak można dostać takie, które mierzą 11 i 15 metrów. Każdy użytkownik powinien jednak zdawać sobie sprawę z tego, iż im długość węża jest większa, tym niestety odkurzanie staje się mniej komfortowe.