Kontrole Państwowej Inspekcji Pracy

W związku z dużym zapotrzebowaniem na usługi transportowe na naszym rynku pojawiło się bardzo dużo przewoźników. Są to firmy transportowe uprawnione do wykonywania działalności gospodarczej w zakresie transportu drogowego. Przedsiębiorstwa te zatrudniają odpowiednio przeszkolonych i przygotowanych pracowników. Kierowca to osoba prowadząca pojazd w ruchu kołowym.

Jak PIP przeprowadza kontrole kierowców?

kontrola pipPrzewóz lub transport drogowy to każdy przejazd drogą publiczną przez pojazd załadowany lub niezaładowany. Podstawowym celem normowania czasu pracy kierowcy jest zapewnienie bezpieczeństwa zarówno kierowcy jak i innych użytkowników drogi. Wszyscy doskonale zdajemy sobie sprawę z tego, że długi czas prowadzenia pojazdów wpływa negatywnie na refleks i zdolność postrzegania rzeczywistości. Dlatego też dzienny okres prowadzenia pojazdów nie może przekroczyć dziewięciu godzin, a w wyjątkowych momentach może się przedłużyć do dziesięciu, ale tylko dwa razy w tygodniu. Po każdych przejechanych czteroipółgodzinnych okresach kierowcy przysługuje czterdziestopięciominutowa, ciągła przerwa. Przy czym czas pracy kierowcy liczy się od rozpoczęcia do zakończenia pracy. Należy do niego również nadzór nad załadunkiem i rozładunkiem, czynności spedycyjne i administracyjne oraz wykonywanie codziennej obsługi pojazdu. Aby sprawdzić i potwierdzić respektowanie przepisów przez kierowców i pracodawców wykonywana jest kontrola pip w firmach transportowych.

Systematycznie przeprowadzana kontrola pip pozwala na respektowanie wymaganych prawem przepisów. Nie należy zapominać, że ograniczenie czasu  pracy kierowców wpływa nie tylko na ich pracę, ale również na wydajność całego sektora transportowego. No i oczywiście na wzrost bezpieczeństwa na naszych drogach i autostradach. A o to właśnie chodziło w chwili zaostrzania przepisów o ruchu i transporcie drogowym.