Ława kominiarska – na co zwrócić uwagę przy wyborze

 

Ława kominiarska zwykle przybiera postać wąskiej kratki lub deski mocowanej na wspornikach ze stali ocynkowanej. Jej zadaniem jest umożliwienie pracy kominiarzowi nawet na dachach o dużych spadkach. Prowadzi ona od wyjścia na dach do komina. Według prawa muszą one być zamontowane na dachach ze spadkiem większym niż 25% oraz pokrytych materiałami łamliwymi.

Zalety ławy kominiarskiej

ławy kominiarskie cenaZe względu na zwiększenie bezpieczeństwa oraz komunikację dachową warto zamontować ławę dachową na każdym budynku, bez względu na wysokość spadku. Możliwość tę zdecydowanie lepiej rozważyć na etapie krycia dachu. Nic nie stoi jednak na przeszkodzie, aby wykonać ją już na gotowym obiekcie. Wybór ławy należy do prostszych, warto jednak wziąć pod uwagę kilka istotnych parametrów. Pierwszym z nich są wsporniki, które należy dostosować do rodzaju poszycia dachowego. W przypadku dachówki, blachodachówki oraz trapezu sprawdzają się trzy różne wsporniki. Należy również zwrócić uwagę na samo rozplanowanie układu ław oraz stopni na dachu. Specjaliści radzą, aby pierwsza ława kominiarska znalazła się już przy wyłazie dachowym, umożliwiając osobie wychodzącej bezpieczne oraz stabilne podparcie. Odległość pomiędzy rozmieszczonymi stopniami kominiarskimi powinna odpowiadać niewielkim krokom. Ponadto przy samym kominie powinna znaleźć się dłuższa ława umożliwiając tym samym do niego łatwy dostęp. Jeśli chodzi o ławy kominiarskie cena nie jest zbyt wysoka, a jej zakup z pewnością docenimy w przyszłości, kiedy będą wymagane prace przy kominie.

Decydując się na zakup ławy kominiarskiej wybierzmy produkt o wysokiej jakości, który zapewni dużą stabilność oraz bezpieczeństwo podczas użytkowania. Warto zdecydować się na materiał o wysokiej wytrzymałości na czynniki atmosferyczne. Godne uwagi będą więc antypoślizgowe podesty wykonane ze stali ocynkowanej.