Manipulowanie ciepłem w domu – pompy ciepła

Czy wiemy czym jest ciepło?! Większość z nas odpowiedziałaby, że temperaturą lub miarą nagrzania, a tak naprawdę to energia, którą przekazujemy by kontrolować temperaturę w pomieszczeniu lub inne przemiany.

Jeżeli chcemy ogrzać dom musimy spalić odpowiednią ilość opału aby ta energia ogrzała wodę w kaloryferach, ale co jeżeli chcemy coś ochłodzić? Weźmy na przykład taką lodówkę. Tutaj jest już trochę trudniej bo musimy odprowadzić energię na zewnątrz obiegu. Najczęściej robi się to poprzez zastosowanie pompy ciepła. Nie będę tutaj przytaczać sposobu działania tego urządzenia ale ogólnym jego zadaniem jest przekazywanie ciepła z obszaru o niższej do obszaru o wyższej temperaturze.
Przemiany cieplne są bardzo istotnym elementem budowy turbin, tutaj stosuje się wiele zabiegów manipulujących energią cieplną, głównym zadaniem takiej turbiny jest przemiana energii cieplnej na mechaniczną, ale okazuje się, że można część zużytego ciepła wykorzystać ponownie, a mówimy tu o pojęciu które nosi miano rekuperacja. Dzięki zastosowaniu wymienników część ciepła, które byśmy utracili jest ponownie wykorzystywane. Powoduje to zwiększenie sprawności urządzenia.
Wiemy już jak zwiększyć temperaturę w pomieszczeniu, jak ją ochłodzić, a także jak zamienić energię cieplną na pracę. Po tym wszystkim mogłoby się wydawać, że manipulacje termodynamiczne bardzo usprawniają nasze życia. Niestety nie zawsze ma to miejsce a często koszty jakie ponosimy są wyjątkowo wysokie. Weźmy na przykład taki Kraków. W tym przypadku ogrzewanie domów węglem spowodowało duże zanieczyszczenie powietrza.

Kolejną ciekawostką jest fakt, że niektóre amerykańskie metropolie przez to, że używają dużej liczby klimatyzatorów spowodowały ogólne zwiększenie temperatury w całym mieście. Stało się tak, bo podczas chłodzenia pomieszczeń urządzenia wytwarzały dużo ciepła, które następnie oddawały do otoczenia. Dlatego zawsze powinniśmy się zastanowić nad konsekwencjami jakie niesie nasza wiedza.