zakładanie ogrodów

Mój ogród

Mieszkam nie daleko Poznania. Za domem miałam jakieś dwadzieścia pięć metrów kwadratowych pustego pola. Nawet trawa tam nie chciała urosnąć. Postanowiłam, że zabawię się w projektanta krajobrazu.

Każdy ogród teoretycznie wymaga podpowiedzi kogoś, kto zakłada ogrody

zakładanie ogrodówPodobno zakładanie ogrodów to świetna zabawa. Zaczęłam od przeglądnięcia wszystkich stron w internecie i wszystkich możliwych gazetek ogrodniczych jakie znajdowały się w najbliższym kiosku. Jest kilka stylów na projektowanie ogrodów, mi najbardziej do gustu przypadły nowoczesne ogrody. Niby proste, niby nic specjalnego a efekt bardzo zadowalający. Poświęciłam cały tydzień na wyszukanie odpowiednich roślin, okazało się że jest cała masa różnych rodzajów traw. Żeby jakakolwiek trawa chciała mi wyrosnąć musiałam się dowiedzieć jaką mam za domem glebę. Musiałam poświęcić kolejne kilka dni na zapoznanie się z rodzajami ziemi. Kiedy już zrobiłam ogólny projekt i w miałam już konkretny plan co i gdzie posadzę, udałam się do specjalnego sklepu. Wzięłam wózek sklepowy i ruszyłam. Przeszłam jedną alejkę, drugą, trzecią w końcu cały sklep obeszłam dziesięć razy. Napakowałam co chciałam i czego nie chciałam. Wróciłam do domu późnym wieczorem cała szczęśliwa i pełna entuzjazmu oczekiwałam następnego dnia. Zakładanie ogrodu okazało się trudniejsze niż pierwotnie podejrzewałam. Kilka dni kopałam, sadziłam i układałam. Efekt był zupełnie inny niż zaplanowałam.

Muszę poczekać aż wyrośnie to co dopiero posadziłam. Zbędę musiał wyrywać chwasty, które wyrosną i kosić trawę. Zastanawiam się czy projektowanie ogrodów jest dla mnie.