naprawa posadzki

Naprawa posadzki w Wale Atlantyckim

Wał Atlantycki to system zabezpieczeń oraz umocnień wybrzeża, których cała długość wynosi trzy tysiące osiemset sześćdziesiąt dwa kilometry. Znajduje się wzdłuż zachodniego wybrzeża Europy. A rozpoczyna się od granic Hiszpanii i ciapnie, aż do północnych krańców Norwegi.

Naprawa posadzki – jak została wykonana?

naprawa posadzkiWał ten został wybudowany przez Niemców i miał być formą obrony w przypadku, jakiejkolwiek inwazji planowanej od strony oceanu. Już po tym jak Hitler podbił dużą część Europy w tysiąc dziewięćset czterdziestym pierwszym roku, to wydał dyrektywne o rozpoczęciu budowy zabezpieczeń na wybrzeżu francuskim. Aby wybudować taka ilość umocnień, na tak dużym terytorium potrzebne było wiele fabryk jak i miliny ton betonu. Wiadomo, że wszystko było wykonywane na naprędce, więc czasem mieszanka betonowa nie była jak najlepszej jakości. Właśnie dlatego jeszcze podczas budowy Wału Atlantyckiego była potrzebna naprawa betonu. Oczywiście wykonywali ja niewolnicy, taka naprawa posadzki, lub też innych elementów była wykonywana przy pomocy mieszanki produkowanej przez powstałe na te okazję zakłady. Taka zaprawa naprawcza do betonu była transportowana specjalnymi samochodami i wylewana na zniszczonych posadzkach lub elementach konstrukcyjnych. Oczywiście nikt o takich błędach nie donosił Hitlerowi, bo wiadomo, jak by się on wściekł ze swoim trudnym i nerwowym charakterem.

Należy pamiętać, że wał ten nigdy nigdy nie został dokończony. Jednak można wiele części tych umocnień oglądać jeszcze do dnia dzisiejszego. Można między innymi zobaczyć baterie ciężkiej artylerii, części zabezpieczeń, zasieki lub tez budynki mieszkalne.