Naprawa zawiesi różnych typów

Na placach budowy używa się różnego rodzaju zawiesi. Są to jedne z najistotniejszych elementów podczas transportu ciężkich elementów konstrukcyjnych. Żeby spełniać swoją funkcję poprawnie, muszą być wykonane z odpowiednich materiałów i we właściwy sposób. Nawet jednak najwyższej jakości zawiesia, z czasem mogą się zużywać lub ulegać uszkodzeniom. W takiej sytuacji można je wymienić lub znaleźć sposób na ich naprawę.

Co zrobić w przypadku uszkodzenia zawiesi?

zawiesia łańcuchoweŻeby cieszyć się długim i bezproblemowym użytkowaniem zawiesi dowolnego rodzaju, należy kupić je u sprawdzonego producenta. Pamiętać też należy o właściwym dostosowaniu ich do rodzaju pracy, w jakiej zostaną wykorzystane. Na przykład przy cięższych ładunkach, zawiesia łańcuchowe powinny mieć większe i grubsze ogniwa, a zawiesia z lin stalowych wiele cięgien. Jednak nawet właściwe użytkowanie nie jest w stanie zabezpieczyć ich przed uszkodzeniami i zużywaniem. W przypadku zawiesi z łańcuchów oszacować należy rozmiar zniszczeń. Jeżeli uległy im tylko pojedyncze ogniwa, bez obaw można skrócić całe zawiesie, lub poddać uszkodzone elementy wymianie. Z zawiesiami linowymi sprawa jest nieco bardziej skomplikowana. Jeżeli miało ono tylko jedno lub dwa cięgna i uległy one uszkodzeniu, bardziej opłaca się wymienić całość. Natomiast wielocięgnowe systemy, w których doszło do zniszczenia tylko jednego wątku, można naprawić przez jego wymianę.

Żeby zawiesia używane w transporcie ciężkich ładunków były sprawne i należy odpowiednio dobierać je do rodzaju wykonywanej pracy. Jeżeli dojdzie do uszkodzenia, w zależności od konstrukcji, można je poddać naprawie lub od razu wymienić. W przypadku zawiesi łańcuchowych naprawa jest o tyle prosta, że wymaga jedynie zamiany ogniw, lub skrócenia całego elementu.