Nowoczesne budownictwo modułowe

Budownictwo tradycyjne jest kosztowne, długotrwałe i często problematyczne. Od wielu lat szukano sposobu jak ułatwić i przyspieszyć budowanie. Chociaż nie w każdym przypadku ten proces można pominąć i jest wiele budynków, które muszą powstać w tradycyjny sposób, pojawiła się alternatywa. 

Kiedy wykorzystuje się moduły?

budownictwo modułoweTą alternatywą jest budownictwo modułowe. Dzięki tej metodzie można stworzyć budynki o dużych gabarytach chociaż częściej wykorzystuje się je do stworzenia mniejszych przestrzeni na przykład kontenery techniczne, gabinety, toalety, domki letniskowe i całoroczne oraz korytarze. Ten rodzaj budownictwa rozwija się w Polsce od około 20 lat. Na początku moduły kojarzone były wyłącznie z lokalami tymczasowymi. Dzisiaj już wiadomo, że w ten sposób można stworzyć cały gmach na przykład firmy lub domu. Moduły charakteryzują się tym, że w całości tworzone są w fabryce, zazwyczaj jako pomieszczenia kwadratowe lub prostokątne o różnych wymiarach. Na miejsce budowy przyjeżdżają już zatem w pełni gotowe. Budowa to jedynie trwające od kilku do kilkunastu dni montowanie modułów. Kilka modułów można ze sobą łączyć i tworzyć budynki jedno, dwu lub trzy poziomowe. Ze względu na szybką budowę w ten sposób powstaje wiele budynków publicznych jak i prywatnych. Powstają modułowe szkoły i przedszkola, przychodnie i szpitale, hotele, sanitariaty i toalety miejskie oraz bloki mieszkalne. Nie jest to zatem chwilowa inwestycja.

Często moduły można zakupić z gotowym już pełnym wyposażeniem. Sprawdza się to w przypadku hoteli i domków letniskowych. W takim wypadku czas od rozpoczęcia inwestycji do możliwości noclegu w hotelu lub domku jest maksymalnie krótki. Budowa większych budynków potrwa około miesiąca, tymczasem budowanie tradycyjne trwa nawet kilka lat.