Nowoczesny kominek, nowoczesny piec kaflowy

Choć kominki i piece są sposobem ogrzewania znanym od wieków, to przeżywają dziś renesans popularności. Prawdopodobnie dlatego, że palenie drewnem jest po prostu opłacalne. Idą one z duchem czasu nie tylko jeśli chodzi o technologię ogrzewania (wkłady kominkowe, rozprowadzanie ciepła, płaszcze wodne), ale też pod względem wzornictwa.

Kominek lub piec kaflowy może, ale nie musi wyglądać staroświecko. Może pasować do najbardziej nowoczesnych, minimalistycznych wnętrz.
Typowy nowoczesny kominek ma kształt prostopadłościennej bryły. Palenisko jest zamknięte. Dominują duże, jednolite płaszczyzny w jasnych kolorach, kąty proste, ogólne wrażenie surowości i czystości. Niekiedy tę surową biel przełamuje się dekoracyjnymi płytami z naturalnego kamienia.
Zwykle szybka, za którą widać palenisko, jest prostokątna. Wygląda trochę jak obraz na ścianie albo ekran telewizora, bo w gruncie rzeczy pełni podobną funkcję: przez nią możemy dla relaksu oglądać tańczące płomienie.
Bardziej wymyślne modele kominków, narożne lub dwustronne, pozwalają na obserwowanie paleniska z dwóch lub trzech stron.
Nowoczesny kominek może być naprawdę intrygującym i bardzo wysmakowanym elementem wystroju wnętrza. A jednocześnie nadal będzie spełniał swoje tradycyjne funkcje: ogrzewał i tworzył przytulny nastrój.
Współczesne piece kaflowe różnią się od dawnych tym, że często, podobnie jak kominki, posiadają przeszklone drzwiczki, przez które widać ogień. Do obudowy nadal stosuje się ceramiczne kafle, ale dziś występują one w różnych kolorach i rozmiarach. Obecnie w modzie są gładkie kafle o dużej powierzchni.

Wizualnie i pod względem wydajności i zaawansowania technologicznego obecne kominki i piece kaflowe bardzo różnią się od swoich przodków. Zachowują jednak ich wszystkie zalety!