Odświeżanie certyfikatów na spawaczy

Kurs spawalniczy w przypadku jego pomyślnego przejścia jest ważny przez całe życie. Jednakże od momentu otrzymania certyfikatu przez osobę przeszkoloną w zakresie spawalnictwa i od pierwszego wykonanego złącza spawalniczego liczy się okres dwóch lat, kiedy to certyfikat trzeba odświeżyć. Jak więc to zrobić?

Jak odświeżyć ważność certyfikatów

odnowienie ważności certyfikatówWażny certyfikat to bardzo ważna kwestia, o której niestety wiele osób zapomina i nie zdaje sobie sprawy, że pracuje w swoim zawodzie bez ważnego certyfikatu. Posiadając bowiem uprawnienia spawalnicze nabyte dzięki przystąpieniu do odpowiedniego kursu często zapomina się o certyfikacie, który również gra bardzo ważną rolę. W zależności od nabytych uprawnień taki certyfikat może kosztować od kilkuset złotych do nawet kilku tysięcy i odświeżany powinien być co pół roku, albo rzadziej. Warto w celu odnowienia ważności certyfikatów skontaktować się z organem, który taki certyfikat wystawił, gdyż na pewno tam zasięgnie się informacji z pierwszej ręki. Wiele osób, aby uzyskać taką informację korzysta z portali internetowych, jednakże nie będą one do końca się sprawdzały z tego względu, że ile osób, tyle najczęściej jest opinii. Odnowienie ważności certyfikatów to niezbędny wydatek, który należy zaplanować już przy podejmowaniu pracy w tym zawodzie. Dobra jakość łączeń oraz spawów jest oceniana podczas odnowienia ważności certyfikatów, stąd też trzeba bardzo dbać o to, aby praca wykonana była w prawidłowy sposób.

Odnowienie ważności certyfikatów odbywa się zawsze z inicjatywy pracownika z tego względu, że to on powinien dokładnie wiedzieć, kiedy jego dokument straci ważność. Odnowienie ważności certyfikatów jest o wiele prostszym zadaniem, niż wyrabianie takich dokumentów od nowa, co jest również bardziej kosztowne.