aplikacje internetowe

Responsywne aplikacje internetowe

Strony internetowe tworzone w dzisiejszych czasach powinny spełniać liczne wymagania. Jednym z największych wyzwań, przed którymi stoją osoby oraz firmy tworzące aplikacje internetowe jest kwestia dopasowania ich wyglądu do różnych rozdzielczości ekranu.

 

Aplikacje internetowe obecnie dominują na rynku.

aplikacje internetoweNa rynku są dostępne przeróżne urządzenia z dostępem do internetu, na których obraz jest wyświetlany w przeróżnych rozdzielczościach. Tworzone obecnie aplikacje internetowe powinny wyświetlać się prawidłowo na wszystkich tych urządzeniach, niezależnie od zastosowanej rozdzielczości. Największym wyzwaniem dla twórców stron internetowych są urządzenia z małymi ekranami, takie jak np. telefony komórkowe czy tablety. Zawartość strony internetowej powinna być czytelna i zrozumiała dla użytkownika niezależnie od bieżącej rozdzielczości. Przeglądając niektóre strony firm z terenu Wrocławia można dojść do wniosku, że kwestie te są jeszcze traktowane jako pewna nowość. Struktura strony powinna płynnie ulegać zmianom również w przypadku zmiany wielkości okna przeglądarki. Tworzenie osobnych wersji stron internetowych pod konkretne urządzenia mobilne jest bardzo kłopotliwe i zabiera zbyt wiele czasu, dlatego najrozsądniejszym rozwiązaniem są serwisy internetowe, których wygląd automatycznie dopasowuje się do używanej w danej chwili wielkości ekranu. Najistotniejszym elementem z tego punktu widzenia jest ograniczenie ingerencji w kod HTML strony i rozwiązanie tej kwestii wyłącznie poprzez kaskadowe arkusze stylów CSS.

Zarówno duże serwisy internetowe o różnorodnej tematyce, jak i małe aplikacje internetowe co raz częściej stosują się do tej zasady, dzięki czemu wyświetlanie stron www na dużych i małych ekranach nie sprawia już takich problemów jak jeszcze kilka lat temu. Mimo wszystko nadal można trafić strony internetowe, których treść jest trudna w odbiorze w przypadku mniejszych urządzeń mobilnych, a każda zmiana wielkości okna rozbija całą strukturę strony, a to może zniechęcić użytkowników.