Rodzaje mieszanek poplonowych

Jeśli zastanawiamy się co zrobić w czasach, gdy żniwa są niemal 2 tygodnie szybciej, a nasze zwierzęta rolne musza mieć pasze objętościową to odpowiedź jest całkiem prosta. Warto zainteresować się sianiem traw poplonowych, które bardzo często mają duże właściwości odżywcze i będą doskonałym uzupełnieniem diety zwierząt.

Pasze z mieszanek poplonowych

mieszanki na poplonCoraz częściej słyszy się o niedoborach w żniwach, które najczęściej będą przeznaczone na produkcję spożywczą dla ludności. Mimo to warto wspomnieć o tym, że duża część zbiorów kilka lat temu brana była pod pasze objętościowe dla zwierząt. W obecnych czasach, gdy żniwa wypadają niemal 2 tygodnie szybciej, zbiory są pomniejszone. W związku z tym musimy poszukać rozwiązania, które pozwoli nam na nie minimalizowanie produkcji produktów spożywczych, a jednocześnie zapewnienie bytu zwierzętom rolnym, bydłu. Takim rozwiązaniem mogą być mieszanki na poplon, które bardzo często zawierają w sobie dużą ilość białka oraz składników odżywczych. Do jednych z popularniejszych należą życica wielokwiatowa, koniczyna perska, jak również mieszanka z inkarnatką, wyką ozimą oraz różnymi odmianami życicy wysoko rosnącej. Warto jednak zwrócić uwagę na nasze potrzeby. Najszybciej będzie rosnąć życica, z kolei koniczyna perska nada się pod wypas bydła, gdyż jest odporna na podgryzienia oraz deptanie. Miejmy też na uwadze ostateczny czas siewów, którym jest 20 sierpnia, aby trawy zdążyły wyrosnąć.

Gdy zastanawiamy się nad powiększeniem ilości pasz objętościowych w ramach uzupełniania braków żniw warto postawić na mieszkanki polonowe. Są one bardzo często tak samo pożywne jak typowe zboża. Warto jednak zapoznać się z zasadami siewów oraz tym co będzie najlepsze na naszą glebę. W ten sposób nie zmarnujemy czasu.