Skuteczna ochrona przed boreliozą

W naszym klimacie jest o tyle komfortowo, że nie musimy obawiać się ataków groźnych zwierząt. Wędrówka do lasu jednak może skutkować pewnymi problemami zdrowotnymi bowiem jest tylko jeden gatunek owada, którego ukąszenie może być dla nas groźne. Chodzi o kleszcze. Gatunek ten występuje obecnie na całym terenie kraju więc należy być bardzo ostrożnym podczas leśnych spacerów. 

Szybkie zbadanie kleszcza

badanie kleszczyKleszcz jest organizmem przebywającym na liściach drzew i krzewów. Dość często są one obecne również w trawach. Większość żyjących u nas kleszczy nie jest szkodliwa ale pewna ich część przenosi groźne dla nas bakterie. Najgroźniejsze dla nas są te odmiany bakterii, które przenoszą boreliozę. Po ukąszeniu kleszcza najlepszym rozwiązaniem jest oddanie go do badań. Żeby badanie kleszczy było możliwe konieczne jest umiejętne wyjęcia kleszcza. Do tego celu służą pęsety oraz specjalne narzędzie przystosowane do usuwania tych owadów. W Polsce najwięcej zachorowań na boreliozę z powodu kleszczy odnotowuje się w północnej części naszego kraju. Pierwszym objawem, że zostaliśmy zarażeni wspomnianą wcześniej bakterią jest charakterystyczny rumień. Jeśli go zauważyliśmy to powinniśmy od razu zgłosić się do lekarza. Badaniem kleszcza pod kątem boreliozy zajmują się specjalne laboratoria. W wielu miejscach w całym kraju zlokalizowane są specjalne punkty gdzie możemy zgłosić się z kleszczem do badań. W Internecie znaleźć można dużo informacji odnośnie zlokalizowania takich punktów.   

Ogólnie rzecz biorąc zawsze lepiej zapobiegać jakiejś chorobie niż ją leczyć. Szczególnie, że leczenie omawianej w tym tekście boreliozy jest bardzo długie i wyczerpujące. Żeby zapobiegać tej chorobie najlepszym rozwiązaniem jest stosowanie środków odstraszających zarówno kleszcze jak i inne owady. Możemy nabyć je w każdej aptece i w wielu sklepach.