usuwanie tatuaży

Sposoby usuwania tatuaży

Słowo „tatuaż” pochodzi od tahitańskiego słowa „tatu”, czyli „oznaczyć coś”. Tatuaż był już obecny w starożytnym Egipcie. Zdobienie ciała miało przekazywać informację o światopoglądzie czy też przynależności do jakiejś grupy. Obecnie, ze względu na dużą ilość studiów tatuażu oraz wybór wzorów i barwników, tatuują się wszyscy, którzy mają na to ochotę.

 

Usuwanie tatuaży coraz popularniejsze?

usuwanie tatuażyJednakże ze wzrostem popytu na tatuaże wzrosło także zapotrzebowanie na ich usuwanie. Zadania tego podjęły się gabinety medycyny estetycznej. Usuwanie tatuaży nie jest możliwe bez pozostawienia trwałego śladu na skórze. Najpopularniejsze są zabiegi laserowe, ale można też likwidować tatuaż metodą koagulacji, peelingiem oraz operacyjnie. Usuwanie tatuaży powinno być poprzedzone konsultacją kosmetologa, a często również dermatologa. Badane jest rozległość rysunku, ilość występujących kolorów, wielkość i gęstość barwnika, głębokość przeniknięcia barwników, stan ogólny skóry, a także indywidualna reakcja na stosowaną metodę.
Tatuaż jest zazwyczaj umieszczony na głębokości 1-2 mm pod powierzchnią skóry. Pod koniec lat 80., usuwanie tatuaży bywało bolesne i wiązało się z oszpeceniem. Początkowo usuwano tatuaże za pomocą światła IPL (Intense Pulsed Light), które niesie ze sobą ryzyko powstania blizn i przebarwień. Zalecane jest wykonywanie serii 3-5 zabiegów powtarzanych co 3-4 tygodnie. Już dzień po zabiegu rozpoczyna się łagodne złuszczanie naskórka, które trwa około 2 tygodni. Obecnie do usuwania tatuaży są przede wszystkim lasery Q-switch, które dają krótkie nanosekundowe promieniowanie laserowe o dużej gęstości mocy. Są to głównie laser aleksandrytowy, Nd:YAG i rubinowy.

Zabiegi laserowe w tym przypadku to procedura ambulatoryjna, wykonywana przez lekarzy. Pacjent jest kwalifikowany przez lekarza do zabiegu po zebraniu dokładnego wywiadu. Później następuje próba laserowa i ocena wrażliwości skóry oraz przewidywany efekt. Zawsze stosuje się metody znieczulania(pomimo że odczuwane jest przez pacjenta jak ból po strzeleniu gumką) w postaci kremu emla, schładzania skóry, rzadko znieczulenie w postaci ostrzykiwania lignokainą. Z każdym zabiegiem tatuaż blednie..