studnia głębinowa

Studnie głębinowe – czy warto?

Budując własny dom często zastanawiamy się jaką ma mieć powierzchnię czy też jaki system ogrzewania w nim zainstalujemy. Jeśli budujemy dom z dala od innych gospodarstw to najprawdopodobniej czeka nas też jeszcze jeden wybór, a mianowicie czy zdecydować się na podłączenie do sieci wodociągowej czy też zdecydować się na wiercenie studni głębinowej.

Czy warto inwestować w studnie głębinowe

studnia głębinowaWybór często nie jest prosty i oczywisty, gdyż każdy taki wybór jest sprawą indywidualną i ewentualne koszty mogą raz być mniejsze przy wodociągach, a w niektórych wypadkach to studnia głębinowa będzie lepszym rozwiązaniem. Od czego jest to wszystko zależne? W przypadku wodociągów ważne jest jaka odległość dzieli nasz dom od najbliższej sieci. Im dalej tym mniej opłacalne jest to dla nas przedsięwzięcie, które potrafi osiągnąć w niektórych przypadkach ponad 30 000 złotych. Jak sytuacja ma się ze studnie głębinowe bielsko-biała? Tutaj liczy się przede wszystkim ukształtowanie terenu pod naszą działką budowlaną. Na ogół wody głębinowe znajdują się w okolicy 30 metrów pod ziemią. Czasami jednak wybudowanie studni głębinowej jest zwyczajnie niemożliwe. Przed wierceniem warto zdać się na analizę fachowców, którzy dokładnie zbadają teren pod naszą działką, zbadają na jakiej głębokości będzie wymagane wiercenie studni oraz dowiemy się jak duże są zasoby wodne dostępne pod naszą ziemią. Dokonując odwiertu czekają nas jednak dalsze inwestycje. Studnia głębinowa do działania potrzebuje pompy, która będzie wytwarzała odpowiednie ciśnienie, dzięki któremu będziemy mogli wydobywać wodę. Musimy też zaopatrzyć się w hydrofor, który część wody będzie w sobie magazynował, gdyż pompa nie może działać bez przerwy. Woda ze studni głębinowej nie jest przystosowana do picia. Wymaga to od nas kupna stacji do uzdatniania wody. Woda z wodociągów jest od razu gotowa do picia i do potrzeb gospodarczych. Koszt wybudowania studni głębinowej zależy głównie od jej głębokości, ale zakładając, że musimy się wwiercić na głębokość 25 metrów, to musimy się liczyć z kosztem około 25 000 – 30 000 złotych.

Pamiętajmy jednak, że wtedy zyskujemy własne źródło wody i nie będziemy musieli płacić za nią rachunków. W Południowej Polsce jest to coraz bardziej popularne rozwiązanie. W Małopolsce – Krakowie, Bielsko Białej, czy na Śląsku – w Częstochowie, możemy znaleźć wiele firm dokonujących takich odwiertów.