Sukces Bitwy Warszawskiej

Każdy miłośnik historii, który interesował się tak zwanym dwudziestoleciem międzywojennym, powinien doskonale zdawać sobie sprawę z tego, że wydarzenia na terenie Polski z roku 1920 miały znaczenie nie tylko dla losów naszego kraju, ale również całej Europy i świata. Warto się jednak poważnie zastanowić nad tym, dlaczego Bitwę warszawską udało się w ogóle wygrać.

Ciekawostki o bitwie Warszawskiej

bitwa warszawskaWalk z roku 1920 w żadnym wypadku nie wolno porównywać na przykład do pierwszej lub drugiej wojny światowej, ponieważ wyglądały one zupełnie inaczej. Nie była to przecież wojna pozycyjna lub błyskawiczna tak jak w drugiej wojnie światowej tylko polegająca na manewrach ogromnych jednostek. Bitwa Warszawska była punktem kulminacyjnym. Warto się jednak dokładnie zastanowić nad tym, co przyczyniło się do zwycięstwa w tej bitwie, ponieważ wcześniej przez wiele dni tej wojny to wojsko było głównie w odwrocie. Warto jednak zwrócić uwagę na to, że pomimo klęsk pod wpływem na polu wojsk bolszewickich nie doszło do rozbicia jednostek Polskich. Właściwa organizacja odwrotu i ciągłe utrzymanie morale wojska miało tutaj znaczenia. Nie wolno lekceważyć również ogromnych sukcesów wywiadu, ponieważ to wywiad przyczynił się do zdobycia cennych informacji dotyczących luki w szeregach wojsk bolszewickich. Działania związane z zagłuszeniem łączności nieprzyjaciela również dołożyły swoją cegiełkę do zwycięstwa.

Do kontruderzenia można było jednak przystąpić dopiero w momencie zatrzymania ataków w miejscowości Radzyń, która była zresztą wielokrotnie zdobywana. Warto wspomnieć również o zaopatrzeniu otrzymanym z Węgier. Nie mieli oni wtedy możliwości wysłania wojska ze względu na granice. W bitwie o Warszawę duże znaczenie miały oczywiście działania kawalerii.