Świerkowa boazeria na ścianach

Niegdyś w bardzo wielu domach i mieszkaniach można było natrafić na boazerię w korytarzu czy holu wejściowym. Z czasem boazerie wyszły z mody i zmieniano je na np. tapety bądź przemalowywano na modną biel, by rozjaśnić wnętrze i nadać mu bardziej prowansalskiego klimatu. Z czasem boazerie znów stały się popularne i coraz więcej osób korzysta z tego rozwiązania.

Ścienna boazeria ze świerku

boazeria świerk skandynawskiStosowanie drewna we wnętrzach ma wiele zalet. Ciepły kolor i właściwości drewna sprawiają, że wnętrza stają się bardziej przytulne. Drewno pozwala dodatkowo ocieplić pomieszczenie i uregulować w nim poziom wilgoci: gdy jest sucho, drewno oddaje wilgoć, gdy znów zbyt wilgotno, będzie ją pochłaniać. Pomaga to tworzyć zdrowszy mikroklimat. Na boazerię można wykorzystać tańsze gatunki drewna, takie jak sosna czy świerk – szczególną popularnością cieszy się świerk skandynawski, który jest wytrzymalszy niż drewno pozyskiwane z drzew z naszego kraju. Obecnie najczęściej boazerię układa się w domkach letniskowych – czasem tylko na ścianach, a czasem też na suficie. W takim wypadku można wybrać bardziej miękkie drewno, np. sosnowe, ponieważ z takiego domku korzystamy tylko przez kilka tygodni w ciągu roku. Z kolei dla osób, które posiadają domek jednorodzinny i marzy im się boazeria świerk skandynawski będzie znacznie lepszym wyborem. Ten gatunek, jak już wspomniano, jest znacznie bardziej wytrzymały, a przy tym wciąż stosunkowo tani. Jego zakup nie będzie zbyt dużym kosztem.

Świerkową boazerię warto zabezpieczyć polecanymi do tego preparatami, dzięki temu drewno będzie odporniejsze na różne szkodliwe czynniki. Osoby, które marzą o klimacie prowansalskim czy stylu shabby chick moą pomyślec o pomalowaniu drewna, na przykład na biało oraz dodaniu przetarć, dzięki którym nowa boazeria będzie wyglądać na nadgryzioną zębem czasu.