Rozdzielnice, transformatory

Wszystko o stacjach transformatorowych

Stacje transformatorowe towarzyszą nam na każdym kroku. Są to zarówno te umieszczone nad ziemią jak i te wolnostojące. Wyróżniamy kilka typów urządzeń takich jak stacje transformatorowe.

Jakie stacje transformatorowe wyróżniamy?

Rozdzielnice, transformatoryStacje transformatorowe dzielimy ze względu na kilka kryteriów. Są to stacje słupowe (jest ich najwięcej), stacje wnętrzowe, stacje kontenerowe zwane również małogabarytowymi (stacje miejskie) a także stacje mobilne, którego możemy przewozić z miejsca na miejsce. Składają się one z takich elementów jak transformator, rozdzielnice niskiego napięcia oraz rozdzielnice średniego napięcia. Rozdzielnice słupowe zamontowane są najczęściej na betonowych słupach przystosowanych do montażu tego typu urządzeń. Są to bardzo często stacje prefabrykowane co oznacza, że zazwyczaj jest kilka stacji tego samego typu. Nowoczesne stacje słupowe wyposażone są w ograniczniki napięć, starsze zaś posiadały oprócz tego bezpieczniki oraz odłączniki. Kolejnym typem są stacje wnętrzowe. Jak sama nazwa wskazuje są one zamontowane głównie we wnętrzach budynków. Mogą to być zarówno zwykłe domy jak i budynki przemysłowe. Ich różnice zależą od tego w jakim pomieszczeniu są zamontowane. Jednym z bardzo znanych typów są stacje kontenerowe. Są one wykonane w formie kontenera w którym znajdują się wszystkie potrzebne urządzenia takie jak transformatory, rozdzielnice niskiego napięcia, rozdzielnice średniego napięcia czy też instalacje wewnętrzne. Ich rozmiar zależy od tego w co są wyposażone i od tego jak duży teren muszą obsłużyć. Ostatnim z typów są rozdzielnice mobilne. Znalazły głównie zastosowanie w budownictwie i górnictwie. Przystosowane są do pracy w cięższych warunkach. Bardzo często do ich sterowania wykorzystuje się pulpity sterownicze. Ułatwia to obsługę takich stacji oraz zmniejsza prawdopodobieństwo wypadków. Bardzo często są to panele zdalne, które umożliwiają kontrolowanie stacji nawet na większe odległości.

Jak sami widzimy istnieje wiele różnych rodzajów stacji transformatorowych i w przypadku, gdy nie możemy zamontować jednego rodzaju to możemy zamontować inny, Są to urządzenia bardzo skomplikowane dlatego też ich obsługą i konserwacją powinni zajmować się osoby uprawnione.