Zastosowanie butli z tlenem w domu

Panująca pandemia sprawia, iż rośnie świadomość pacjentów, którym nie zawsze publiczna ochrona zdrowia jest w stanie udzielić szybkiej pomocy. Z tego właśnie powodu coraz większa liczba osób decyduje się zadbać o bezpieczeństwo własne i swoich bliskich. Rośnie więc zainteresowanie zarówno pulsoksymetrami, jak i tlenem medycznym. Czy warto decydować się na taki zakup? Czy możemy stosować tlen bez konsultacji lekarskiej?

Kupujemy butlę z tlenem do oddychania

butla z tlenem do oddychania w domuDynamiczny rozwój pandemii spowodował zwiększone zainteresowanie pacjentów takimi preparatami, które mają za zadanie poprawić komfort oddychania w czasie duszności. Pacjenci coraz częściej poszukują takiego źródła tlenu, które mogłoby zostać użyte w razie potrzeby. Przydatna może okazać się butla z tlenem do oddychania w domu. Zarówno myśl o możliwości nagłego pogorszenia się choroby, jak i znacznych trudności z oddychaniem powoduje zainteresowanie produktami zawierającymi tlen. Należy mieć świadomość, że tlen medyczny w sprayu jest przeznaczony dla osób zdrowych. Dotychczas powszechnie był stosowany przez sportowców w celu zmniejszenia uczucia zmęczenia po znacznym wysiłku fizycznym. Możliwe było także zastosowanie go w czasie górskiej wspinaczki, aby poprawić funkcjonowanie układu oddechowego oraz zmniejszyć dyskomfort oddychania. Puszki z tlenem doskonale sprawdzą się także w czasie łagodzenia objawów duszności, jakie towarzyszą osobom z przewlekłymi chorobami płuc oraz serca.

Istotne jest, aby nie nadużywać tlenoterapii, dodatkowo powinna być prowadzona po konsultacji ze specjalistą. Nadmierne zwiększanie ilości tlenu w organizmie może powodować uszkodzenia układu nerwowego, a w skrajnych przypadkach powodować także utratę przytomności oraz śpiączkę. Z tego powodu również w przypadku duszności spowodowanych zakażeniem COVID-19 zalecana jest konsultacja z lekarzem przed rozpoczęciem stosowania tlenu.